Answer :
The kinematics allows finding the answer for the velocity and in angles for a time t = 0.5 s they are:
a) [tex]v_y[/tex] = 6.7 m /s
b) θ = 49.4º
Given parameters
- Initial velocity v₀ₓ = 2.9 m /s and [tex]v_{oy}[/tex] = 9.3 m / s
- The acceleration aₓ = 5.7 m /s² and [tex]a_y[/tex] = -5.2 m / s²
To find
For t = 0.5 s
- a) Speed vetical
- b) The angle
Kinematics studies the motion of bodies, giving relationships between position, velocity and acceleration.
The reference system is a coordinate system with respect to which to carry out all the measurements, it is very important in all the problems, in this exercise the reference system is given the veloicity and the accelerations are given.
a) Let's find the velocity for t = 0.5 s
We use the kinematics relation
v = v₀ + a t
x- axis
vₓ = v₀ₓ + aₓ t
vₓ = 2.9 + 5.7 0.5
vₓ = 5.75 m / s
y-axis
[tex]v_y = v_o_y + a_y \ t[/tex]
[tex]v_y[/tex] = 9.3 -5.2 0.5
[tex]v_y[/tex] = 6.7 m / s
b) To find the direction of the velocity, we use trigonometry
tan θ = [tex]\frac{v_y}{v_x}[/tex]
θ = tan⁻¹ [tex]\frac{v_y}{v_x}[/tex]
θ = tan⁻¹ [tex]\frac{6.7}{5.75}[/tex]
θ = 49.4º
In conclusion using the kinematics relations we can find the answer for the velocity and in angles for t = 0.5 s they are:
a) [tex]v_y[/tex]vy = 6.7 m /s
b) θ = 49.4º
Learn more about kinematics here:
https://brainly.com/question/16888003