👤

You purchase disposable plates, cups and forks for a cookout. Plates are sold in
packages of 18 for $2 cups are sold in packages of 27 for $8 and forks are sold in
packages of 36 for $5 You want to buy packages so that you have the same number of
plates, cups and forks. What is the least
amount of money you need?