👤

Answer :

Answer:

a) 9.033 × 10²³ particles

b) 4.068 × 10²⁴ particles

c) 1.51 × 10²³ particles

Explanation:

For us to answer these questions, we have to know two formulas:

  1. Number of particles = moles × Avogadro's Number
  2. Moles = Mass ÷ Molar Mass

Therefore:

a) particles of Na = 1.50 mol × (6.022 × 10²³) particles/mol

                            = 9.033 × 10²³ particles

b) particles of Pb = 6.755 mol × (6.022 × 10²³) particles/mol

                            = 4.068 × 10²⁴ particles

c) particles of Si

             = (7.02 g ÷ 28.085 g/mol) × (6.022 × 10²³) particles/mol

             = 1.51 × 10²³ particles