👤

A preschool teacher has 17.5 feet of yarn for her students to make necklaces to raise money for a local animal shelter each necklace requires 14 inches of yarn if the necklace to sell for $2.50 how much money will they raise if they sell all the necklaces explain how you solved

Answer :

17.5x12=210
210 divided by 14=15
15x2.50=37.5
37.5
17.5 is feet so you need to divide by 12 for inches which gets 210 and you need each necklace to be 14 inches so you need to divide 210 by 14 which is 15 each necklace costs 2.50 so you multiply 2.50x15
You get 37.5