Answer :
The kinematic relations allow finding that the answers for the velocity and the position of the car in a time of 2 s. are:
- The velocity is v = 7 m / s
- The position is x = 8 m
Kinematics studies the movement of bodies giving relationships between the position, velocity and acceleration of the body
They indicate that the initial velocity is v₀ = 1 m/s, that the car has an acceleration of a = 3 m/s² and asks about the position and velocity after a time of t = 2s
Let's used the kinematics relation
v = v₀ + a t
v = 1 + 3 2
v = 7 m / s
We look for the position
x = v₀ t + ½ a t²
x = 1 2 + ½ 3 2²
x = 8m
In conclusion, using the kinematics relations we can find the answers for the speed and the position of the car in a time of 2 S. They are
- The velocity is v = 7 m / s
- The position is x = 8m
Learn more here: brainly.com/question/11298125