Answer :
Answer: 150g MgO
Explanation:
3.6 moles MgO * (mass of MgO = 24.305 + 15.999 = 40.304/1mole) = 145.0944
only 2 sig figs needed so it will be 150
Answer: 150g MgO
Explanation:
3.6 moles MgO * (mass of MgO = 24.305 + 15.999 = 40.304/1mole) = 145.0944
only 2 sig figs needed so it will be 150