👤

Answer :

Answer:

A ≈ 55.6 cm²

Step-by-step explanation:

The area (A) of the shaded region is calculated as

A = area of circle × fraction of circle

central angle of shaded region = 360° - 230° = 130° , then

A = πr² × [tex]\frac{130}{360}[/tex]

   = π × 7² × [tex]\frac{13}{36}[/tex]

   = 3.14 × 49 × [tex]\frac{13}{36}[/tex]

   ≈ 55.6 cm° ( to the nearest tenth )