Safiyasayed21go Safiyasayed21go Mathematics Answered A grocer wants to mix a type of spice which costs £22 per kilogram with another type which costs £12 per kilogram, to obtain 20 kilograms of mixture which will cost £15 per kilogram. What quantity of each spice must the grocer take?