Answer :
The runner's acceleration during this time interval is 10 [tex]m/s^2[/tex]
Given the following data:
- Initial velocity, U = 0 m/s (since the sprinter is starting from rest).
- Final velocity, V = 10.0 m/s
- Time, t = 1.0 seconds.
To calculate the runner's acceleration during this time interval, we would use the first equation of motion;
Mathematically, the first equation of motion is calculated by using the formula;
[tex]V = U + at[/tex]
Where:
- a is the acceleration.
- V is the final velocity.
- U is the initial velocity.
- t is the time measured in seconds.
Substituting the given parameters into the formula, we have;
[tex]10 = 0 + a(1)\\\\10 = a[/tex]
Therefore, the runner's acceleration during this time interval is 10 [tex]m/s^2[/tex]
Read more: https://brainly.com/question/8898885