Answer :
Explanation:
acceleration = 8/3.2 = 2.5m/s² ( acceleration due to gravity = g ).
mass = 85 kg.
weight = mg = 85×2.5 = 212.5N .
hope this helps you.
Explanation:
acceleration = 8/3.2 = 2.5m/s² ( acceleration due to gravity = g ).
mass = 85 kg.
weight = mg = 85×2.5 = 212.5N .
hope this helps you.