👤

The graph shows the cost of pounds of carrots.
(image attached)
Which statements must be true? Select *all that apply.*

A.The unit rate is $1.78 for 1 pound of carrots.
B. The origin and the unit rate are the same value.
C. The origin shows the price for 0 pounds of carrots.
D. The unit rate is less than the constant of proportionality.
E. The unit rate is $0.89 for 1 pound of carrots.
F. The price of 1.1 pounds of carrots is $1.00.

The Graph Shows The Cost Of Pounds Of Carrots Image Attached Which Statements Must Be True Select All That Apply AThe Unit Rate Is 178 For 1 Pound Of Carrots B class=