Answer :
Explanation:
[tex]speed \: = 34 \: km \: {hr}^{ - 1} [/tex]
[tex] = 34 \times \frac{5}{18} m {s}^{ - 1} [/tex]
[tex] = 9.44 \: m {s}^{ - 1} [/tex]
The speed of the car in the diagram is equal to 9.44 m/s.
Given the following data:
- Speed of car = 34 km/h
To find the speed of the car in meter per seconds (m/s):
In this exercise, you're required to convert the value of the speed of the car in kilometer per hour (km/h) to meter per seconds (m/s).
Conversion:
1 km = 1000 meter
34 km = X meter
Cross-multiplying, we have:
[tex]X = 1000[/tex] × [tex]34[/tex]
X = 34000 meters.
1 hour = 3600 seconds.
Next, we would divide the value of the distance in meters by the time in seconds.
[tex]Speed = \frac{distance}{time}\\\\Speed = \frac{34000}{3600}[/tex]
Speed = 9.44 m/s.
Therefore, the speed of the car in the diagram is equal to 9.44 m/s.
Read more: https://brainly.com/question/17742679