Answer :
The acceleration of the skier over the distance traveled is 10.38 m/s²
The given parameters;
- Initial velocity of the skier, u = 56 m/s
- Distance covered by the skier, s = 151 m
Acceleration is defined as the change in velocity per change in time of motion.
The magnitude of the acceleration of the skier is calculated as follows;
[tex]v^2 =u^2 - 2as\\\\[/tex]
where;
v is the final velocity at the end of 151 m = 0
[tex]0 = 56^2 -(2\times 151)a\\\\302a = 3136\\\\a = \frac{3136}{302} \\\\a = 10.38 \ m/s^2[/tex]
Thus, the acceleration of the skier over the distance traveled is 10.38 m/s²
Learn more here:https://brainly.com/question/20453233