Answer :
The final velocity of the ball is16.66 m/s.
Given the following data:
- Initial velocity, U = 0 m/s (since the ball is falling from rest).
- Time, t = 1.70 seconds.
We know that acceleration due to gravity (a) for a ball in free fall is equal to 9.8 meter per seconds square.
To find how fast (velocity) the ball is moving, we would use the first equation of motion:
Mathematically, the first equation of motion is calculated by using the formula;
[tex]V = U + at[/tex]
Where:
- V is the final velocity.
- U is the initial velocity.
- a is the acceleration.
- t is the time measured in seconds.
Substituting the given parameters into the formula, we have;
[tex]V = 0 + 9.8(1.7)[/tex]
[tex]V = 9.8[/tex] × [tex]1.70[/tex]
Final velocity, V = 16.66 m/s.
Therefore, the final velocity of the ball is16.66 m/s.
Read more: https://brainly.com/question/8898885