Answer :
Explanation:
7.7 m/s
1st determine you subject slade to you have a mass of 15 kg being subjected to a force of 180N
so.
180N/15kg=180(kg m)/s^2/15kg=12 ms^2
now determine how long u pushed it
d=0.5 A T^2
sutable the known values getting
2.5 m = 0.5 12 ms^2 T^2
2.5m= 0.6 ms^2 T^2
0.41667 s^2=T^2
0.645497224s=T
the velocity multiply the time by the acceleration giving
0.645497224 s 12 ms^2 =7.745966692 ms.
after rounding the 2 significant u get 7.7 ms