👤

Help please!!

A student has an allowance of $20 each week. He wants to buy lunch at school for $3.50 every day, Monday - Friday. Does the student have enough money to buy lunch?

Why or why not?

Answer :

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Did the math on my calculator on my phone

View image BenKasica1234

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

The cost for each meal is 3.50 and there are five days so you would multiply 3.50 by 5 which equals 17.5. So it would cost the students 17.50 each week for the lunch, leaving them 2.50