Answer :
The concentration of the solution is 0.132 M, the concentration of the diluted solution is 0.026 M.
Given that;
number of moles = concentration × Volume
Concentration = number of moles/volume
But number of moles = mass/molar mass
mass = 8.63 g
Molar mass = 261.35 g/mol
Hence, number of moles = 8.63 g/261.35 g/mol = 0.033 moles
volume = 250.0 mL or 0.25 L
concentration = 0.033 moles/0.25 L = 0.132 M
For the second part of the question;
Using the dilution formula, C1V1 =C2V2
C1 = initial concentration = 0.132 M
V1 = initial volume = 10.0 mL
C2 = Final concentration = ?
V2 = Final volume = 50.00 mL
C2 = 0.132 M × 10.0 mL/ 50.00 mL
C2 = 0.026 M
Learn more: https://brainly.com/question/202460