👤

Answer :

Answer:

32.65

Step-by-step explanation:

Answer:

Total cost of purchase = $32.66

Step-by-step explanation:

$30.45 before tax

If sales tax = 7.25% or 0.0725, then: $30.45 × 0.0725 = $2.21

Add the sales tax of $2.21 to $30.45 = $32.657 or $32.66

Therefore, the total cost of his purchase is $32.66