Answer :
The second ball traveled a greater distance when compared to the first ball because the second ball spent more time in motion.
The given parameters;
- time of fall of the first ball, t = 1 s
- time of fall of the second ball, t = 3 s
The distance traveled by each ball is calculated using the second equation of motion as shown below.
The distance traveled by the first ball is calculated as follows;
[tex]h = u_0t + \frac{1}{2} gt^2\\\\h = 0 + \frac{1}{2} gt^2\\\\h = \frac{1}{2} gt^2\\\\h = (0.5\times 9.8\times 1^2)\\\\h = 4.9 \ m[/tex]
The distance traveled by the second ball is calculated as follows;
[tex]h = \frac{1}{2} gt^2\\\\h = (0.5\times 9.8\times 3^2)\\\\h = 44.1\ m[/tex]
Thus, the second ball traveled a greater distance because it spent more time in motion.
Learn more here:https://brainly.com/question/5868480