Answer :
9514 1404 393
Answer:
15.7°
Step-by-step explanation:
The law of cosines can be used to find side s:
s² = r² +q² -2rq·cos(S)
s² = 8² +9.4² -2(8)(9.4)·cos(151°) ≈ 283.903
s ≈ 16.849
Then the law of sines can be used to find angle Q.
sin(Q)/q = sin(S)/s
sin(Q) = (q/s)sin(S)
Q = arcsin(q/s·sin(S)) = arcsin(9.4/16.849·sin(151°)) ≈ 15.692°
Angle Q is about 15.7°.
