👤

A plane mirror moves towards the object with a velocity of 2m/s and the object itself moves towards the mirror with a velocity of 5m/s. What is the velocity of the image approaching towards the object..

Answer :

Answer:

3.33 m/s

Explanation:

1/2 = 1/5 + 1/x

1/x = 1/2 - 1/5

1/x = 5/10 - 2/10

1/x = 3/10

x = 10/3

x = 3.33 m/s

#LearnWithEXO

Go Teaching: Other Questions