Shauneboyd1314go Shauneboyd1314go Mathematics Answered Marco purchases dog food by the pound for his dog , Bruiser. His total purchase is $34.20, and the food is $4.65 per pound. Write a division problem that could be used to determine how many pounds of dog food Marco purchased.