👤

Answer :

Answer:

- 0.5 m/s

Explanation:

(1) Acceleration = change in velocity / time

(2) Change in velocity = (Final velocity - Initial velocity)

We know:

acceleration = 1.5 m/s/s

time = 5 seconds

final velocity = 7 m/s

x = initial velocity)

1.5 = ( 7 - x ) / 5

1.5 x 5 = ( 7 - x )

7.5 = 7 - x

x = -0.5 m/s

You can check the answer by plugging in the values to equation (1).