👤

Answer :

Answer:

number of particles = 2.0g*(6.5× 10^23 particles / mol) / 20.18g/mol

Explanation:

step 1. Data given

mass of ne = 2.0g

molar mass of neon = 20.18g/ mol

Go Teaching: Other Questions