Answer :
Answer:
5924, 51
Step-by-step explanation:
X = 4200(1.035)^10
And put it in a calculator
The total value of the account after 10 years is $5,924.52.
Given that,
- The deposited amount is $4,200.
- The rate of interest is 3.5%.
- And, the time period is 10 years.
Based on the above information, the calculation is as follows:
[tex]= \$4,200 \times (1 + 3.5\%)^{10}[/tex]
= $5,924.52
Therefore we can conclude that the total value of the account after 10 years is $5,924.52.
Learn more: brainly.com/question/13324776