Answer :
Using conversion of units and the relationship between velocity, distance and time, it is found that the distance between the two stations is of:
c. 454 kilometers
Velocity is distance divided by time, that is:
[tex]v = \frac{d}{t}[/tex]
In this problem:
- Time of 6 hours, hence [tex]t = 6[/tex].
- Velocity of 21 m/s. To convert from m/s to km/h, we multiply by 3.6, hence [tex]v = 21(3.6) = 75.6[/tex]
Then, solving for the distance:
[tex]v = \frac{d}{t}[/tex]
[tex]75.6 = \frac{d}{6}[/tex]
[tex]d = 6(75.6)[/tex]
[tex]d = 453.6[/tex
Rounding up, 454 km, option c.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/24316569