Answer :
Answer:
11.75 kg.m/s
Explanation:
The momentum of an object can be found by using the formula
momentum = mass × velocity
From the question
mass = 2.5 kg
velocity = 4.8 m/s
We have
momentum = 2.5 × 4.8 = 11.75
We have the final answer as
11.75 kg.m/s
Hope this helps you