👤

Answer :

Answer:

one apple costs $1.71

Step-by-step explanation:

let 'y' = price of an orange

let '2/3y' = price of an apple

6(2/3y) + 3y = 18

4y + 3y = 18

7y = 18

y = 18/7 or 2.57

2/3(2.57) = 1.71