Answer :
The quantum number of the energy state occupied by the electron is 10.
The given parameters;
- distance between the two rigid walls, L = 1.4 nm
- energy of the electron, E = 19 eV
The quantum number of the electron is calculated as follows;
[tex]E_n = \frac{h^2n^2}{8mL^2} \\\\[/tex]
where;
- h is Planck's constant = 6.626 x 10⁻³⁴ Js
- m is mass of electron = 9.11 x 10⁻³¹ kg
- E is the energy of the electron = 19 x 1.602 x 10⁻¹⁹ J
- n is the quantum number of the energy state occupied by the electron.
[tex]n^2 = \frac{8mL^2E_n }{h^2} \\\\n = \sqrt{\frac{8(9.11\times 10^{-31} )(1.4 \times 10^{-9})^2 (19\times 1.602 \times 10^{-19}) }{(6.626\times 10^{-34})2} } \\\\n \approx 10[/tex]
Thus, the quantum number of the energy state occupied by the electron is 10.
Learn more here:https://brainly.com/question/19426524