👤

Answer :

Answer:

2

Step-by-step explanation:

On Monday, Samuel sells 16.9lb of cans, and gets 16.9×$0.50=$8.45. On Tuesday, he sells 12.6lb of cans, and gets 12.6×$0.50=$6.30 In total, he receives $8.45+$6.30=$14.75. Since each battery costs $5.50, he can buy $14.75÷$5.50≈2.68. Since he can't buy fractions of a battery, he can buy 2 batteries.