👤

please answer ASAP .
a body slides down an inclined plane which makes an angle of 30° with the horizontal, neglecting friction. calculate the velocity of the body after sliding 10 m from rest​

Answer :

Answer:

Explanation:

a = gsinθ

a = 9.8sin30

a = 4.9 m/s²

v² = u² + 2as

v² = 0² + 2(4.9)(10)

v² = 98

v = √98 = 9.8994949...

v = 9.9 m/s