👤

Janine has job offers at two companies. One
company offers a starting salary of $28,000 with
a raise of $3000 each year. The other company
offers a starting salary of $36,000 with a raise of
$2000 each year. What would that salary be?

Answer :

Please mark brainliest

Answer:

a)

28000 + 3000·x = 36000 + 2000·x --> x = 8 years

b)

28000 + 3000·8 = $52000

Step-by-step explanation:

Go Teaching: Other Questions