👤

Answer :

Answer:

convert the grams to kg

500g = 0.5

100g = 0.1

divide cost by quantity

7.49 / 1 = 7.49$ per bag

3.99 / 0.5 = 7.98$ per bag

0.79/0.1 = 7.9$ per bag

the cheapest is $7.49 which is 1kg bag of flour for 7.49$, that will be your answer