👤

Under her cell phone plan, Avery pays a flat cost of $58.50 per month and $5 per gigabyte. She wants to keep her bill at $64.50 per month. Write and solve an equation which can be used to determine x, the number of gigabytes of data Avery can use while staying within her budget.