👤

Answer :

Answer:

$20.55

Explanation:

  • 1apple pie needs 2/3/4pounds of apple
  • 1pound cost $2.49
  • 2/3/4 = ?
  • 2/3/4 ×2.49
  • =$6.85 for one pie
  • For 3 pies ,
  • =$6.85×3
  • = $20.55