👤

The Hu family goes out for lunch, and the price of the meal is $51. The sales tax on the meal Is 7%, and the
family also leaves a 15% tip on the pre-tax amount.
What Is the total cost of the meal?
The total cost of the meal is $

Answer :

9514 1404 393

Answer:

  $62.22

Step-by-step explanation:

Let m represent the pre-tax, pre-tip price of the meal. Then the total cost is ...

  m + tax + tip

  = m + 7%·m +15%·m

  = m(1 +7% +15%) = 1.22m

  = 1.22($51) = $62.22

The total cost of the meal is $62.22.