Answer :
Using the probability concept, it is found that:
a) There is a 0.1485 = 14.85% probability that an interviewee chooses ‘Eco Trip’.
b) There is a 0.3261 = 32.61% probability that a male interviewee chooses ’Shopping Tour’.
c) The proportion of females is of 0.7059 = 70.59%.
d) There is a 0.6061 = 60.61% probability that this person is a female.
e) There is a 0.3953 = 39.53% probability that she chooses “River Cruise”.
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
Item a:
- Total of 20 + 14 + 15 + 36 + 11 + 5 = 101 interviewees.
- 11 + 4 = 15 choose Eco Trip.
Hence:
[tex]p = \frac{15}{101} = 0.1485[/tex]
0.1485 = 14.85% probability that an interviewee chooses ‘Eco Trip’.
Item b:
20 + 15 + 11 = 46 male interviewees, 15 choose Shopping Tour, hence:
[tex]p = \frac{15}{46} = 0.3261[/tex]
0.3261 = 32.61% probability that a male interviewee chooses ’Shopping Tour’.
Item c:
15 + 36 = 51 interviewees choose Shopping Tour, 36 are female, hence:
[tex]p = \frac{36}{51} = 0.7059[/tex]
The proportion of females is of 0.7059 = 70.59%.
Item d:
15 + 36 + 11 + 4 = 66 interviewees do not choose River Cruise, 36 + 4 = 40 are female, hence:
[tex]p = \frac{40}{66} = 0.6061[/tex]
0.6061 = 60.61% probability that this person is a female.
Item e:
101 - 15 = 86 people do not choose Eco Trip, of those, 34 choose River Cruise, hence:
[tex]p = \frac{34}{86} = 0.3953[/tex]
0.3953 = 39.53% probability that she chooses “River Cruise”.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/24944430