Answer :
The Christmas tree will be 50 feet tall for the blueprint below to work
Find the diagram attached;
Given the following parameter:
- Height of the tower = 100 feet
- Base of the larger triangle = 2 feet
- Base of the smaller triangle = 1ft
Using the similarity theorem of a triangle;
100/(1+1) = H/1
100/2 = H/1
50 = H
H = 50
Hence the Christmas tree will be 50 feet tall for the blueprint below to work
Learn more on similarity theorem here: https://brainly.com/question/24184322
