👤

Answer :

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

A pound of grapes will cost $1.66,

$4.98÷3=$1.66,

Meaning 5 pounds of grapes will be,

$1.66×5=$8.30.

A cheerilee teen willing to help,

stay positive, safe and Brainly!