👤

PLZ ANSWER THIS AS FAST AS YOU CAN!!!!!!!!!!!!
Amelia needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 2 bags of cat food cost ​$. 8. 50 How much would Ameila spend on 5 bags of ​cat food?

Answer :

$21.25?

Because you would do 8.50 / 2, which u get 4.25, then * 5 to get 21.25
4.25 x 5 is 21.25 so she would spend 21.25