Answer :
The magnitude of the force acting up and down the incline is 16.97 N.
The given parameters:
- mass of the block, m = 2 kg
- inclination of the plane, θ = 30⁰
- speed of the block, v = 2 m/s
The magnitude of the force acting up and down the incline is calculated as follows;
[tex]\Sigma F = 0 \\\\N - Wcos(\theta) = 0[/tex]
where;
N is the normal reaction, acting upwards
W is the weight of the block, acting downwards
[tex]N = W cos (\theta)\\\\N = mg \ cos(\theta)\\\\N = 2 \times 9.8 \times cos(30)\\\\N = 16.97 \ N[/tex]
Thus, the magnitude of the force acting up and down the incline is 16.97 N.
Learn more about forces on inclined plane: https://brainly.com/question/13881699