Answer :
The average rate at which the cable does work is 294,000 J/s.
The given parameters:
- mass, m = 3000 kg
- height, h = 200 m
- time of motion, t = 20 s
The average rate at which the cable does work is calculated as follows;
[tex]P = \frac{E}{t} \\\\P = \frac{mgh}{t} \\\\P = \frac{3000 \times 9.8 \times 200}{20} \\\\P = 294,000 \ J/s[/tex]
Thus, the average rate at which the cable does work is 294,000 J/s.
Learn more about energy and power here: https://brainly.com/question/13387946