Kaka2999go Kaka2999go Mathematics Answered A grocery store sells 3 pounds of grapes for $3.45. Another grocery store sells 5 pounds of grapes for $5.75. Write an equation that represents the price of grapes, p, for n number of pounds at either store? No Trolls Please