Jaysonpirogan123go Jaysonpirogan123go Mathematics Answered Select the equation that most accurately depicts the word problem. A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. 3n = 3.85 3 + n = 3.85 3 - n = 3.85 = 3.85