👤

Answer :

Answer:

37 cents.

Step-by-step explanation:

Two lightbulbs sell for 73¢, meaning one lightbulb sells for 36.5¢ (73/2), or "unit price" (the price for one of something). Rounded to nearest cent at 37¢.

Go Teaching: Other Questions