Answer :
Answer:
$7.6965 or $7.70
Step-by-step explanation:
We multiply the price by the amout he bought.
0.75 x 112 = 84 or $8.40
This is how much he would have paid without a discount. To find the discount we multiply the initial amount by the discount percent in decimal form.
8.4 x 0.08375 = 0.7035
This is the amount thay will be subtracted from the initial price.
8.4 - 0.7035 = 7.6965 or $7.70