👤

Answer :

[tex]\text{Given that,}\\\\\text{Initial velocity,} ~v_0 = 0~ \text{m~s}^{-1}\\\\\text{Time, t = 1.3~sec}\\\\\text{Acceleration, a = 9.1 m s}^{-2}\\\\\\\\\text{Velocity,}\\\\v = v_0 +at\\\\\implies v = 0 + 9.1 \times 1.3 = 11.83~~ \text{m~s}^{-1}[/tex]