Answer :
Answer:
a = 0.01m/s²
Explanation:
V_f = V_0+a*t
V_f = Velocity final
V_0 = Velocity initial
a = acceleration
t = time
a = (V_f-V_0)/t
a = (540m/s-240m/s)/((8hr)*(60min/1hr)*(60s/1min))
a = 0.01m/s²
Answer:
a = 0.01m/s²
Explanation:
V_f = V_0+a*t
V_f = Velocity final
V_0 = Velocity initial
a = acceleration
t = time
a = (V_f-V_0)/t
a = (540m/s-240m/s)/((8hr)*(60min/1hr)*(60s/1min))
a = 0.01m/s²