👤

Answer :

Answer:

cost for 18 apples:  $3.38

$5 will buy 26 apples

Step-by-step explanation:

let 'a' = apples

1.50/8 = cost per apple

$0.1875 for one apple

cost for 18 apples:  0.1875 x 18 = $3.38

5.00 / 0.1875 = number of apples for $5  → 26