Answer :
To prepare 500 mL of a 2.75 molar solution of NaCl, measure 80.44 g of NaCl, place it in a 500 mL volumetric flask and fill it with water to the mark.
We'll begin by calculating the number of mole of NaCl in the solution
- Volume = 500 mL = 500 / 1000 = 0.5 L
- Molarity = 2.75 M
- Mole of NaCl =?
Mole = Molarity x Volume
Mole of NaCl = 2.75 × 0.5
Mole of NaCl = 1.375 mole
Next, we shall determine the mass of 1.375 mole of NaCl.
- Mole of NaCl = 1.375 mole
- Molar mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5 g/mol
- Mass of NaCl =?
Mass = mole × molar mass
Mass of NaCl = 1.375 × 58.5
Mass of NaCl = 80.44 g
Therefore, to prepare 500 mL of a 2.75 molar solution of NaCl, measure 80.44 g of NaCl, place it in a 500 mL volumetric flask and fill it with water to the mark.
Learn more about molarity: https://brainly.com/question/6685468